Ak hľadáte najkvalitnejší exkluzívny nábytok bez akýchkoľvek kompromisov, slovám ako drevotrieska alebo hranovacia páska sa určite vyhnete a pri výbere siahnete po materiáloch najvyššej kvalitatívnej kategórie (miesto laminovanej drevotriesky s imitáciou drevodekoru si vyberiete prírodnú dyhu na jadre z MDF, z laťovky alebo priamo z masívu, miesto laminátovej kuchynskej pracovnej dosky si vyberiete kuchynské pracovné dosky z prírodného kameňa…. ). Ak však musíte z rôznych dôvodov pristupovať pri kúpe nábytku k väčším či menším kompromisom s ohľadom na rovnicu cena/kvalitna, je takmer stopercentne isté, že váš nový nábytok bude vyrobený z väčšej časti práve z drevotrieskovej dosky.
Drevotrieskové dosky sú pri výrobe štandardného nábytku hlavným konštrukčným prvkom, preto finálny výsledok po vizuálnej, ale hlavne po funkčnej stránke ovplyvňujú najviac – hneď za nábytkovým kovaním. Zaužívaným štandardom pri súčasnej výrobe nábytku je hrúbka laminovaných drevotrieskových dosiek 18 milimetrov – vo svojej ponuke ju má každý významnejší európsky výrobca (Egger, Wodego, Kaindl, Bučina, DDL…) a taktiež z nej vyrába nábytok skoro každá významnejšia ale tiež globálne takmer bezvýznamná nábytkárska firma či stolárska dielňa. Vo zvyšných prípadoch je výrobcami používaná na konštrukciu nábytku drevotrieska hrúbky 16 milimetrov (a napríklad na zásuvky dokonca mnoho krát iba 12 či extrémnych 10 milimetrov). Takýto nábytok môžeme bez rozpakov označiť minimálne za priemerný a mnoho krát si zaslúži aj označenie ako „nábytok podpriemernej kvality“ alebo aj „nekvalitný nábytok“. Prečo je podľa nášho názoru nábytok vyrábaný z drevotriesky hrúbky 16 mm menej kvalitný?
Statika konštrukcie nábytku
Menšia hrúbka vodorovných nábytkových dielcov (police, dná, vodorovné priečky…) zvyšuje pravdepodobnosť vyššej deformácie prehybom už pri nižšom zaťažení. Pravdepodobnosť takejto deformácie sa zvyšuje hlavne pri širších skrinkách.
Vodorovné dielce sa so zvislými dielcami spájajú mnoho krát drevenými kolíkmi (tzv. „kolíkovanie“) dĺžky približne 35 milimetrov a priemeru 8 milimetrov, alebo sa skrutkujú špeciálnymi skrutkami – konfirmátmi. Tieto súčiastky v hrane drevotriesky výrazne oslabujú materiál (pri kolíku ostávajú po jeho bokoch iba 4 milimetre drevotriesky…) a prenosom váhy dielca samotného alebo predmetov na ňom položených môže dochádzať k vytrhnutiu vodorovného dielca (napríklad dna skrinky) z dielca zvislého (napríklad z boku skrinky).
Zadná stena (chrbát) nábytkových skriniek sa zvyčajne na zadné hrany korpusu upevňuje klinčekmi alebo nastreľovacími sponkami – pri menšej hrúbke materiálu hrozí vo zvýšenej miere jeho rozštiepenie.
Do užšej drevotriesky je možné naskrutkovať kratšie vruty – a kratšie vruty nedokážu spoľahlivo udržať nábytkový záves (pánt) čo spôsobuje „ovýsanie“ dvierok alebo ich kompletné vytrhnutie z bokov skriniek. Rovnaký problém nastáva pri výsuvoch – systémy zásuviek môžu prestať už po určitom čase pracovať spoľahlivo, aj to keď sú jedny z najkvalitnejších (výsuvy Blum, výsuvy Hettich…).
Estetika a rôznorodosť nábytku
Drevotrieskové dosky hrúbky 16 mm sú dostupné v omnoho menšej škále dekorov a väčšina špeciálneho nábytkového kovania akým sú napríklad zapustené úchytky či rôzne hliníkové profily a lišty je taktiež dimenzovaná na hrúbku 18 a viac milimetrov. Nábytok sa tak môže stať príliš uniformným.