kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Cena za atypický nábytok – keď je viacej za menej

Výberom správnych materiálov, nábytkového kovania a vhodných konštrukčných riešení sa dá výsledná cena za atypický nábytok úspešne regulovať. Aj keď to môže na prvé počutie znieť nelogicky, nie vždy znižovaním hrúbky drevotriesky alebo napríklad osádzaním kratších zásuvkových koľajničiek sa dosiahne zníženie ceny, ale naopak, konečná cena za nábytok stúpa. Prečo je to tak?

Mnoho krát som sa stretol so situáciou, keď zákazník pri pohľade na cenovú ponuku za nábytok vyrábaný na mieru žiadal zníženie hrúbky použitej drevotrieskovej dosky v mylnej predstave, že aspoň trošku ušetrí. Aj keď by táto zmena nebola z konštrukčného hľadiska problém, výrobca nábytku mnohokrát toto riešenie odmietol.

Mnoho dekorov drevotrieskovej dosky (a iných veľkoplošných materiálov, používaných na výrobu nábytku) sa naozaj vyrába vo viacerých hrúbkach. Bežným štandardom a najviac používanou hrúbkou je pri laminátovej drevotrieskovej doske 18 milimetrov a pri dyhovanej drevotrieskovej doske 19 milimetrov. Je preto logické (pre milovníkov slobodného trhu bez zásahov socialistických regulácií), že výrobca veľkoplošných nábytkárskych materiálov dokáže niekoľkonásobne žiadanejší a používanejší tovar vyrábať a dodávať v nižších cenách, ako materiál, používaný zriedkavejšie. A tu sa kruh uzavrel. 18 milimetrová hrúbka laminátovej drevotrieskovej dosky je naozaj omnoho viac používaná (ak nerátam nekvalitný nábytok, ktorému by ste sa mali otočiť chrbtom) ako napríklad 16 milimetrová, preto je takýto materiál lacnejší (výnimkou je v tomto prípade biela drevotriesková doska ale možno sa nájde pár ďalších často používaných dekorov).

Pri zásuvkových koľajničkách dochádza k podobnej situácií. Zákazník neraz žiada skrátenie dĺžky nábytkových zásuviek. Argument – „kratšie koľajničky musia mať predsa nižšiu cenu a ušetrí sa aj na množstve ďalšieho materiálu, použitého na dno a chrbát zásuvky“ – je tiež často mylný. Ako príklad môžem uviesť kuchynský zásuvkový výsuv tandembox od firmy Blum. Štandardná dĺžka kuchynských zásuvkových výsuvov (a tým pádom niekoľkonásobne častejšie používaných) je 500 milimetrov a tandembox dlhý 450 milimetrov sa preto predáva za vyššiu cenu. Z toho plynie, že skrátením zásuvky neušetríte, prípadne si za takú zásuvku ešte viac priplatíte.

Spomenul som tu iba dva časté príklady, avšak v nábytkovom priemysle existuje množstvo ďalších podobných výrobkov. Preto ak sa snažíte udržať cenu za atypický nábytok v rozumnej výške a nemáte ani korunu na rozhadzovanie, snažte sa aj pri atypických rozmeroch nábytku využívať čo najväčšie množstvo štandardného a najviac používaného materiálu a nábytkového kovania. Váš nábytok vyrobený na mieru sa vám potom odvďačí cenou, ktorá nebude až o toľko vyššia ako sú ceny za sektorový nábytok (aj keď, prirodzene, cena atypického nábytku nebude nikdy rovnaká alebo nižšia, ako sektorový nábytok).

This entry was posted in Kuchyňa, Kvalita nábytku, Nábytok na mieru, Návrh nábytku. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

One Trackback

  1. By Nožičky na nábytok: kde a koľko? | nábytok - dobremag.net on pondelok, 21. apríla 2008 at 11:15 am

    […] o lacný nábytok a jednotlivé “zbytočné” nábytkové prvky v návrhu škrtáte v snahe čo najviac znížiť cenu. Typickým príkladom “šetrenia na nesprávnom mieste” sú mnoho krát aj nábytkové […]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*