Dyhovaný nábytok patrí v súčastnosti (v dobe, keď sa stále častejšie používajú umelé napodobeniny dreva – napr. melamínové drevotrieskové dosky s drevodekorom) do luxusnejšej kategórie. Výber dreviny má priamy vplyv na konečný dizajn, kvalitu a cenu nábytku, avšak aj pri použití identického dreva na identickom kuse nábytku sa môže dosiahnuť dizajn rozdielny.
Každá drevina (buk, dub, jaseň, orech, javor, jelša, breza, lipa, brest, wenge, makassar, zebráno, čerešňa alebo aj oliva, moruša, slivka, mahagón, eben, bubingo a mnoho, mnoho iných) má svoju charakteristickú farbu a štruktúru, ktorá sa však vždy pri konkrétnom strome mierne odlišuje od ostatných. Túto odlišnosť je možné ešte zvýrazniť rôznym spôsobom rezanie kmeňov stromov – sú dreviny, pri ktorých sa odlišným spracovaním kmeňa stromu dosahuje mimoriadne rozdielna štruktúra dyhy, naopak, pri iných je rozdiel takmer nepostrehnuteľný (pri drevinách s nevýraznou štruktúrou).
A. nábytkový dielec – radiál B. nábytkový dielec – fláder
Tangencionálnym rezom mimo stredu kmeňa stromu sa dosahuje kresba fláder (B). Vzniká tak štruktúra s tzv. mapami, kedy sa na jednej alebo oboch stranách letokruhy zbiehajú. V dnešnej dobre však nie je takáto kresba dreva príliš „in“ (hlavne pri klasickejších drevinách ako buk alebo dub), využíva sa skôr pri výrobe rustikálneho nábytku. Záleží však iba na vkuse zákazníka – cenovo je takáto dyha na takmer rovnakej úrovni s dyhou radiál(A), využívanej na výrobu súčasného moderného štýlového nábytku častejšie. Štruktúra radiál je rozoznateľná podľa nezbiehajúcich sa, rovnobežne orientovaných vlákien dreviny.
A. dyha dreviny Brest – radiál B. dyha dreviny Brest – fláder
2 Trackbacks
[…] dosky, viditeľné boky a horná lišta môžu byť z reprezentatívnejšieho materiálu – dyhovanej drevotrieskovej dosky (wenge, zebrano, dub, javor, jelša, buk…), či striekanej drevovláknitej dosky (MDF dosky […]
[…] úprav a použitých materiálov (napr. drevina buk nie je vždy rovnaká ani v prípade, keď ide o dyhu, ani v prípade laminátovej […]