Klasické posuvné dvere pre vstavané skrine sú skonštruované z 3 hlavných častí – z dverí, vnútornej výplne dverí a pojazdových koliesok resp. pojazdového systému. Všetky tieto 3 hlavné komponenty sú dôležitou časťou „skladačky“, bez ktorých by posuvné dvere nefungovali vôbec, fungovali by zle, alebo by ich dlhodobé bezchybné fungovanie bolo iba nesplnené želanie.
Rám posuvných dverí skladajúci sa zo zvislých profilov, vodorovných profilov (pri oceľových rámoch sa horný a dolný vodorovný profil nepoužíva) a predeľovacích profilov má okrem vplyvu na dizajn posuvných dverí taktiež zásadný vplyv na ich pevnosť a stabilitu. Rám preto plní pri posuvných dverách rovnakú funkciu, ako napríklad kosti v tele človeka, alebo palička uprostred cukrovej vaty. Naopak výplň posuvných dverí má za hlavnú úlohu to, aby posuvné dvere vyzerali pekne a „chutne“ a zvyšovanie pevnosti dverí je len jej zástupná a doplnková funkcia. Aj keď v určitých situáciách a do určitej miery môže výplň posuvné dvere ešte viacej stabilizovať a spevniť (tak ako môžu do určitej miery aj svaly a koža pomôcť spevniť telo…), pri väčšine používaných materiálov môže výplň naopak dopomôcť ku deformáciám dverí, nefunkčnosti pojazdových koliesok či k celkovému znefunkčneniu posuvných dverí. Preto je vždy potrebné hľadať správny druh komponentov a ich pomer použitia pri konštrukcii dverí.
Mnohý predajcovia komponentov potrebných na výrobu posuvných dverí a aj mnohý výrobcovia vstavaných skríň a posuvných dverí ponúkajú rámy dverí, do ktorých sa vkladá výplň z 18 mm hrubej drevotriesky a označujú svoje komponenty a posuvné dvere za „najpevnejšie“, „najkvalitnejšie“ či „najstabilnejšie“. Snažia sa svojich zákazníkov buď z nevedomosti alebo zámerne presvedčiť, že drevotriesková výplň hrubá 18 mm (vážiaca cca 13 kilogramov na štvorcový meter) na ktorú aj vplyvom okolitej vzdušnej vlhkosti pôsobí oveľa väčšie pnutie ako na tenší materiál je správnym riešením konštrukcie posuvných dverí. Túto teóriu však pri použití „sedliackeho uvažovania“ musí označiť za nesprávnu každý domáci majster. Dodávatelia a výrobcovia pretláčajú takýto názor podľa môjho názoru z dvoch dôvodov – oveľa väčšia dekorová dostupnosť a rozmanitosť pri drevotrieskové dosky hrúbky 18 mm ako prí hrúbke 10 mm a fakt, že pri 18 mm profiloch používaných na výrobu rámov pre posuvné dvere je použitého menej materiálu, čím môže byť cena za výrobok nižšia – keďže posuvné dvere sa musia zmestiť do rovnakej koľajnice aj pri systéme s 18 mm výplňou, aj pri systéme s 10 mm výplňou, musia mať rámy pri rovnakej šírke a hĺbke profilu užšie steny resp. zjednodušenú konštrukciu.
Je vaše telo pevnejšie, ak máte chatrné tenučké kosti a na nich je ohromná masa mäsa, tuku a kože? Alebo je vaše telo pevnejšie, ak je pomer skeletu a svalov vyrovnaný t.j. kosti obaľujú pevné „nenafúknuté“ svaly a šľachy? Je cukrová vata z vinobrania v jesennom vetre stabilnejšia vtedy, ak je uprostred tenučká špajla obalená kilogramom cukrovej vaty, alebo skôr naopak, ak je v strede poriadne „polienko“ obalené tenučkou vrstvou vaty (aj keď tu je jasné, že si každý vyberie radšej prvú možnosť :) )?
A teda, sú posuvné dvere pevnejšie a stabilnejšie vtedy, ak sú zkonštruované z tenšieho nosného rámu a hrubšej, 18 mm výplne? Opak je pravdou. Pri výplni 10 mm má profil dverí výrazne hrubšie steny a preto je rám pevnejší. Naopak výplň je takmer o polovicu lahšia, preto svojou váhou dlhodobo zaťažuje pojazdové kolieska výrazne menej a pnutie spôsobené okolitou vlhkosťou v ovzduší pôsobí na ohyb rámu posuvných dverí výrazne menej.