Nábytkové pánty (nábytkové závesy) sú spolu s úchytkami určite najpoužívanejšie nábytkové kovania. Aj keď pánty nie sú „na očiach“ tak ako úchytky, oproti nim sú pri otváraní dvierok niekoľkonásobne viac namáhané. Preto ak si objednávate nábytok na mieru, alebo si „len“ kupujete sektorový nábytok z bohatej ponuky predajcov nábytku, musíte sa pozrieť na „zúbok“ aj tomuto na prvý pohľad menej viditeľnému nábytkovému kovaniu.
Ako každé nábytkové kovanie, aj pánty sa vyrábajú v rôznych kvalitatívnych a tým aj cenových kategóriach. Na najlacnejší nábytok sa montujú nábytkové pánty čínskej výroby s takmer žiadnou garanciou kvality (aj keď samotná výroba lacného nábytku je jedno z mála odvetví, kde sa v Európe s pochopiteľných dôvodov nepresadzuje Čína – v tomto prípade ju supluje poľský nábytok), kvalitnejší a luxusnejší nábytok býva vybavený napríklad výbornými pántami Blum s doživotnou zárukou. Pri nábytku vyrobenom na mieru sa samozrejme môže výberom vhodných nábytkových pántov korigovať jeho konečná cena – záleží na zákazníkových prioritách.
Kvalitne vyrobené nábytkové pánty však sami osebe nezaručujú dlhodobé bezchybné a pohodlné otváranie dvierok. Ďalšou dôležitou podmienkou ich bezproblémového fungovania je správna montáž. Aby pánty dobre slúžili, musia byť namontované do približne 100 milimetrov od hornej (horný pánt) a spodnej (spodný pánt) hrany dvierok. Ak budú pánty namontované od hrán dvierok vo väčšej vzdialenosti, postupným pôsobením gravitácie dvierka zmenia polohu (skrútia sa) a v lepšom prípade začnú narážať do susedných dvierok (čím sa nebudú dať zavrieť), v horšom prípade sa pánty tiažou dvierok úplne vytrhnú z korpusu skrinky. Podobná situácia môže nastať, ak výrobca nábytku šetrí na nábytkových pántoch nielen čo sa týka ich kvality, ale aj množstva. Zaužívaným pravidlom je, že pánty majú byť od seba vzdialené približne 500 milimetrov – preto na skrinkách s vyššími dvierkami musia byť namontované 3 alebo viac pántov (pri určovaní počtu použitých pántov sa vychádza nielen z výšky ale aj zo šírky dvierok).
Z týchto dôvodov odporúčam do každej kupovanej skrinky (resp. vystavenej vzorky pri sektorovom nábytku) nahliadnuť, skontrolovať umiestnenie a počet pántov a jemným ťahom (zhora – dole) vyskúšať pevnosť zavesenia dvierok na pántoch a na korpuse skrinky. Ak má predajca nábytku na vystavených skrinkách umiestnenú tabuľku “ Prosím, nechytajte vystavený nábytok!“, bude vhodnejšie urobiť čelom vzad a hľadať váš vysnívaný nábytok inde.
Na obrázku je pomôcka na výpočet množstva potrebných nábytkových pántov od výrobcu nábytkového kovania Blum.
One Trackback
[…] SÚVISIACE ČLÁNKY: Kvalita nábytku: nábytkové pánty […]